top of page

PIYKNE BINDRY W MUZEUM HISTORII KATOWIC


Nie dotykać, nie ruszać, zachować bezpieczną odległość...


Rzeczywistość muzealna rządzi się swoimi twardymi prawami i trzeba to uszanować.

Ograniczenia są oczywiste, ale zgrana i sprawna ekipa potrafi bezkolizyjnie przemieszczać się pomiędzy eksponatami i opowiedzieć własną historię. Tym razem wpisaną w historię Katowic.


Na styku opowieści o śląskich blindersach i opowieści o Katowicach na przestrzeni kilku ostatnich wieków utkaliśmy story o gangsterskim teamie, w którym miłość i niechęć, przyjaźń i konflikty, braterstwo i siostrzeństwo krwi tworzy niespotykaną mieszankę emocji i uczuć.


***


W 1976 roku z inicjatywy sekcji muzealnej Katowickiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego powstała w Katowicach społeczna izba muzealna. Nie miała ona jednak statutu, budżetu, nie zatrudniała pracowników, nie mogła też spełniać najważniejszych dla muzeum zadań – gromadzenia i opracowywania zbiorów. W 1979 roku Urząd Miejski przydzielił muzeum budynek przy ul. ks. J. Szafranka 9. W styczniu 1981 roku muzeum stało się oddziałem Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, a od 1 stycznia 1983 roku samodzielną placówką pod nazwą Muzeum Historii Katowic, która zaczęła nabywać eksponaty, organizować wystawy, prowadzić działalność naukowo-badawczą oraz wydawać własne publikacje. Przy wejściu do budynku MHK przy ul. ks. J. Szafranka 9 znajduje się, odsłonięta 19 maja 2007 roku, naturalnej wielkości figura przedstawiająca postać Stanisława Ignacego Witkiewicza (rzeźbę zaprojektował młody artysta, Tomasz Wenklar, absolwent Wydziału Rzeźby krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych). W ten sposób Muzeum akcentuje posiadanie jednej z piękniejszych w Polsce kolekcji portretów Witkacego – dwudziestu sześciu wizerunków jednej modelki, zwanej przez artystę ze względu na nieregularne rysy twarzy Asymetryczną Damą. Kolekcja ta, przekazana testamentem przyszłemu muzeum przez jej właścicielkę i wspomnianą modelkę – Eugenię Wyszomirską-Kuźnicką – przyczyniła się bezpośrednio do powstania w 1981 roku Muzeum Historii Katowic.
Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page