top of page

SESJA ZDJĘCIOWA DLA MALUCHA...


Twoje dziecko to żywy skarb, wszędzie go pełno, na chwilę nie może zatrzymać się w jednym miejscu, ma swoje humorki i różnie reaguje na obcych ludzi...


Nie dziwię się, że masz obawy jak zachowa się podczas sesji zdjęciowej. Czy zechce pozować? Czy jego energia nie rozsadzi sesji od środka? Czy nie będzie zestresowany nową sytuacją i straci całkowicie dobry nastrój? Czy będzie współpracował z fotografem? Czy w ogóle coś z tego wyjdzie?


Wyjdzie na pewno! Od tego jestem ja. Mam doświadczenie z dziećmi i bardzo dobry kontakt. Potrafię oddać ich charaktery i nawiązuję z nimi podczas sesji przyjacielski, łagodny i pogodny kontakt.


Sesje zdjęciowe w plenerze z dzieckiem, zwłaszcza małym, mogą być wyjątkowym doświadczeniem, ale wymagają pewnych przygotowań.


Przed sesją omawiamy wszystkie szczegóły, doradzam, sugeruję najlepsze rozwiązania, ale Ty także, Drogi Rodzicu możesz mnie wesprzeć.


Oto 10 rad jak przygotować dziecko do sesji zdjęciowej - skupię się na sesji w plenerze, bo na takie sesje jest doskonały czas latem i jesienią:


 • Wybierz odpowiedni termin i miejsce:

Wybierz dogodny termin i miejsce sesji, takie, które będzie odpowiadać temperaturze, warunkom pogodowym i preferencjom dziecka. Dobrze sprawdza się miejsce, które dziecko dobrze zna i lubi np. z rodzinnych spacerów czy wycieczek. Może to być także całkiej nowe dla dziecka miejsce, interesujące, pełne niespodzianek, nowych odkryć.


 • Wybierz odpowiedni strój:

Wybierz ubrania, w których dziecko będzie się czuło komfortowo i pewnie. Możesz także rozważyć dopasowanie stroju do charakteru sesji. Doradzę jakie kolory, wzory, kroje najlepiej sprawdzają się w plenerze. Dobrze jeśli przygotujesz drugie ubranie na wypadek małej katastrofy - ubrudzenia, zmoczenia...


 • Przygotuj dodatki:

Jeśli planujemy sesję tematyczną, przygotuj odpowiednie dodatki, takie jak balony, kwiaty, czy ulubione zabawki dziecka. Dodatki zależą od tematu i pomysłu na sesję. Sesja dla małej księżniczki nie obędzie się bez tiulowej sukienki, korony, różdżki. Podczas sesji dla małego odkrywcy możemy wykorzystać latarkę, mapę, kompas czy aparat fotograficzny. Dodatki nie tylko uatrakcyjnią zdjęcia. Zajęcie dziecka konkretnym rekwizytem sprawi, że będzie ono zainteresowane i aktywne podczas sesji.


 • Przygotuj dziecko mentalnie:

Porozmawiaj z dzieckiem o sesji i wyjaśnij, czego można się spodziewać. Upewnij się, że dziecko jest podekscytowane, a nie zestresowane. Przygotuj dziecko na spotkanie z fotografem - opowiedz czym się zajmuje, czym jest aparat fotograficzny, wspólnie obejrzyjcie domowy album ze zdjęciami dziecka.


 • Ustal cel sesji:

Określ, jakie chcesz uzyskać zdjęcia i podziel się swoimi oczekiwaniami z fotografem, aby był na bieżąco. Możesz przedstawić swoje pomysły, inspiracje. Upewnij się, że styl zdjęć fotografa, styl obróbki, kadrowania jest tym, czego oczekujesz.


 • Przygotuj przekąski i napoje:

Zabierz ze sobą przekąski i napoje, aby dziecko mogło się zrelaksować i nabrać energii w trakcie sesji. Przyda się kocyk i ulubiona książeczka dziecka.


 • Planuj krótkie sesje:

 • Dzieci w tym wieku mają krótką uwagę, więc planuj krótkie sesje zdjęciowe, unikając długotrwałego oczekiwania. Pamiętaj, że fotograf zna specyfikę pracy z dziećmi i jest gotowy do szybkiej, ale niestresującej pracy z dzieckiem.


 • Zabawki i ulubione przedmioty:

Zabierz ze sobą ulubione zabawki lub przedmioty dziecka, które mogą mu pomóc w rozluźnieniu się i stworzeniu naturalnych ujęć. Zabawki mogą także być rekwizytami do zdjęć. Ukochany miś czy lalka sprawi, że dziecko poczuje się bezpieczniej.


 • Bądź cierpliwy:

Sesje z dziećmi mogą być nieprzewidywalne. Bądź cierpliwy i pozwól dziecku być sobą. Często to spontaniczne momenty dają najlepsze efekty. Nie ustawiaj dziecka, nie zmuszaj do ciągłego uśmiechania, nie denerwuj się, gdy dziecko odmawia współpracy lub traci dobry humor. Fotograf da sobie z tym radę.


 • Pozwól dziecku się bawić:

Zachęcaj dziecko do zabawy i eksploracji otoczenia. Zdjęcia, na których jest uchwycone w naturalnych sytuacjach, są często najpiękniejsze. Pamiętaj, że celem sesji zdjęciowej z dzieckiem jest uchwycenie ich naturalnej osobowości i radości. Nie krępuj się być kreatywnym i elastycznym, dostosowując się do potrzeb i nastroju dziecka w trakcie sesji.


***


A tu kilka zdjęć z szybkiej, godzinnej sesji z Kacperkiem w


Gospodzie Kłokoczyn.

W sesji wykorzystaliśmy piękne otoczenie miejsca, lamy oraz drobne rekwizyty - aparat fotograficzny i obwarzanek.

Serdecznie dziękuję rodzicom Kacperka za możliwość publikacji zdjęć.


16 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

댓글


bottom of page